Hamam Otu Yağının Faydaları Nelerdir? Sadece Bu Yağ İle Tüylerinizden Kalıcı Olarak Kurtulacaksınız!

Hamam otu içeriği oldukça değerli olan bir bitki türüdür. Türkiye’de en çok Kahramanmaraş ilinde yetişen hamam otu; Fas, Cezayir ve Tunus gibi ülkelerde de yaygın olarak yetiştirilir. Bu bitkiden elde edilen yağ hamam otu yağı olarak adlandırılır.

Osmanlı kadınlarının istenmeyen tüylere karşı yaygın olarak rağbet gösterdiği hamam otu, çoğunlukla toz halinde satılır ve macun haline getirilerek uygulanır. Hamam otu sadece Osmanlı’da değil tarih boyunca pek çok kültür tarafından istenmeyen tüylerden kurtulma amaçlı olarak yaygın biçimde kullanılmıştır.

Hamam Otunun Faydaları

  • Hamam otu sizi ağda ve epilasyon aleti gibi acılı tüy alma yöntemlerinden kurtarıyor. Tüyleri kökten yok eden bu ot Osmanlıdan beri kadınlarda tüy dökücü olarak kullanılıyor.
  • Hamam otu normal yöntemlerle ya da jiletle aldığınız tüylerinizin daha sonra kalın bir şekilde çıkmasına engel olmaktadır. Hamam otuyla aldığınız tüyler bir daha asla geri çıkmaz.
  • Hamam otu kılları ya da tüyleri alırken bu işlemi kırmadan yapıyor. Bu nedenle hamam otuyla tüylerinizi, kıllarınızı kökünden alabilirsiniz.
  • Hamamotu cildi besleyerek ferahlık hissi verir. İçeriğinde bulunan doğal özler sayesinde cildin tahriş olmasına engeller. Hamam otu kullandıktan sonra alerji olma gibi bir risk yoktur.

Hamam Otunun Zararları

Hamam otu tozunun da yağının da bilinçsizce ciltte uzun süre bekletilmesi ciddi tahrişlere ve yanıklara neden olabiliyor, vücudun alerjik reaksiyonlar vermesine yol açabiliyor. Bu nedenle ilk olarak cildinizin ufak bir kısmına sürüp 2-3 dakika bekletip temizleyin, 24 saat bu bölgeyi gözlemleyip herhangi bir reaksiyonun oluşup oluşmadığını gözlemleyin.

Cildinizde her zamankinden farklı herhangi bir etki hissediyorsanız, kaşıntı, yanma hissi ya da kızarıklık gibi bir durum söz konusu olursa bu otu asla kullanmamalısınız. Aynı şekilde uygulama yapacağınız alanın iyi hava aldığından emin olmalı, asla hava almayan, küçük alanlarda bu otu kullanıp kokusuna uzun süre maruz kalmamalısınız.

Hamam Otu Nasıl Kullanılır?

Uygulanacak bölgeye göre hamam otu tozunu bir kâseye koyup, suyla krem haline getiriyorsunuz. Bir spatula yardımıyla istenmeyen tüylerin üzerine katman oluşturacak şekilde sürüyorsunuz. Kremin etkisini göstermesi için 3-4 dakika bekliyorsunuz. Beş dakikanın sonunda, ince bir bez yardımıyla hafif bastırarak, derinin üstünde sürtüyorsunuz. Bir lif yardımıyla ister yıkayarak ister silerek bölgeyi tamamen kremden arındırın.

Hamam otu tozuyla veya başka bir işlemle istenmeyen tüyleri temizlediğiniz bölgeye hamam otu yağını sürebilirsiniz. Düzenli kullanımda tüy çıkmasını seyrekleştirip, daha sonra çıkmasını önlüyor. İstenen bölgeye çok az miktarda (miktarı bölgenin genişliğine göre ayarlayabilirsiniz) yağ damlatıyorsunuz. Ortalama 5 dakika masaj yapar gibi cilde yediriyorsunuz. Bu işlemi en az 10 günde bir yapmaya dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir