Çinli bilim insanı vazgeçmiyor… Tartışmalı yeni bir fikirle genetiği değiştirilmiş bebek embriyolarını önerdi….

2019 yılında Çin’de “yasadışı tıbbi uygulamalar” nedeniyle üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Geçen yıl yeniden ortaya çıktı ve Pekin’de bir araştırma laboratuvarı açacağını sosyal medyada duyurunca küresel bilim camiasını şaşırttı.

O zamandan beri, Twitter hesabında yayınlanan araştırmasıyla ilgili güncellemeler, nadir hastalıklar için gen tedavisi geliştirmeye yönelik önerilen planlara odaklandı. Geçen hafta, uzmanların, nesiller boyunca insan DNA’sını etkileme potansiyeline sahip, etik dışı ve tehlikeli olarak kınanan önceki çalışmasını anımsattığını söylediği yeni bir araştırma önerisi yayınlayarak yeniden tartışmalara yol açtı.

He Jiankui, tek sayfalık kısa bir makalede, belirli bir mutasyonun “Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlayıp sağlamadığını” test etmek için fare embriyolarının gen düzenlemesini ve ardından döllenmiş insan yumurtalarını veya zigotlarını içerecek bir çalışma önerdi. “Nüfusun yaşlanması, hem sosyo-ekonomik bir sorun hem de tıbbi sistem üzerindeki bir yük olarak büyük önem taşıyor … Şu anda Alzheimer hastalığı için etkili bir tedavi yok.” yaşlıların artan oranı . Onu hapse atan bilim deneyinden farklı olarak, bu potansiyel çalışma, genellikle bir kadına implantasyon için uygun olmadığı düşünülen anormal bir döllenmiş yumurtayı içeriyordu. Öneride, gebelik için hiçbir insan embriyosunun implante edilmeyeceği ve deneyden önce “hükümetin izni ve etik onayı” gerektiği belirtildi.

CNN’in yazdığına göre, önerisi sağlam bulunsa bile Çin’de böyle bir çalışma için onay alıp almayacağı belli değil ve dış uzmanlar mevcut önerinin bilimsel olarak sağlam olmadığını söylüyor .

Çin’deki yetkililer, He’nin önceki araştırmalarıyla ilgili açıklamaların ardından insan geni düzenlemesiyle ilgili kuralları ve etik standartları sıkılaştırmak için birçok adım attı. Devlet medyasına göre, bilim insanının yardımcı üreme hizmetleriyle ilgili işlerde çalışmasını da yasakladılar ve insan genetik kaynaklarıyla çalışmasına kısıtlamalar getirdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir