Çin İşi Ameliyat Alarmı… ‘Firmalar İmplantları Artık Türkiye’ye Getirmiyor, Tıbbi Malzeme Yok, Ameliyatlar Erteleniyor’

Döviz kurunda yaşanan dalgalanma nedeniyle medikal malzemede sıkıntı yaşandığı belirtiliyor. Hekimler, ameliyatların ertelendiğini, kaliteli malzeme yerine Çin malı malzemelerde ameliyat yapıldığı ifade edildi. Ameliyatlarda kullanılan çoğu tıbbi malzeme ya bulunamıyor ya da hastalar ciddi fark ücreti ödemek zorunda kalıyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, özellikle travma malzemelerinde ciddi sıkıntı yaşandığını dile getirerek “Ellerde oluşan deformiteler için kullanılan silikon implantları artık firmalar Türkiye’ye getirmiyor. İki hastam ameliyat için bu silikonları bekliyor” dedi.

‘AMELİYATLARDA UCUZ ÇİN MALI MALZEME KULLANIYORUZ’

Evrensel’den Kübra Kırımlı’nın haberine göre kalça ve diz protezlerinde kullanılan ithal malzemelerde hastalara fiyat farkı çıkarıldığını belirten Prof. Dr. Sinan Adıyaman “Normalde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bunu geri ödüyor. Ancak SGK o kadar düşük fiyat veriyor ki firmalar ancak fiyat farkıyla protezleri veriyorlar. Bu nedenle hastalar fark ödeyerek bu ameliyatları olabiliyorlar” dedi.

Öte yandan kalitesi ve güvenilirliği tespit edilmiş tıbbi malzemeleri satan firmaların büyük bir kısmının Türkiye’den çekildiği bilgisini veren Prof. Dr. Adıyaman “Çünkü bu düşük geri ödemelerle ellerindeki malzemeleri vermiyorlar.

Bu yüzden artık ortopedide daha çok Çin ve yerli malı implantlar kullanmaya başladık. Özellikle travma malzemelerinde ciddi sıkıntılar var. Bazı yerli ürünlerin kalitesi iyi ancak Çin üretimi implantları sırf ucuz diye hastanelerde yaygın kullanılıyor” diye konuştu.

‘İKİ HASTAM AMELİYAT İÇİN MALZEME BEKLİYOR’

Romatoid hastalarında, el cerrahisinde, ellerde oluşan deformiteler için kullanılan gerekli silikon implantları artık hiçbir firmanın Türkiye’ye getirmediğini belirten Prof. Dr. Adıyaman “Benim iki hastam bu silikonları bekliyor ama halen Türkiye’ye getirilmedi.

Hasta parasını da verse getirmiyorlar. Çünkü firmalar hastaların o ücretleri ödeyemeyeceğini biliyor. Maalesef söz konusu fark ücreti 100-200 TL değil. Hastaların bu malzemeler için en az 6-7 bin TL fark ödemesi gerekiyor” diye konuştu.

Ekonomik kriz ve artan döviz kuruyla beraber işlerin daha da kötüye gittiğini dile getiren Adıyaman “Maalesef sağlıkta dönüşüm programı ve neoliberal politikalar bizi bu duruma getirdi” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir