Beyonce’ye şok suçlama: Enflasyonu etkiledi

Dünyanın en ünlü isimlerinden biri olan şarkıcı Beyoncé, enteresan bir suçlamayla karşı karşıya. İsveç’in ekonomi alanındaki uzman isimlerinden biri Michael Grahn, şarkıcıyı geçen ay başkentte düzenlenen iki konsere yaklaşık 100 bin hayran akın ederken, Stockholm ve çevresinde otellerin gecelik fiyatlarının artmasına neden olup beklenen enflasyon düşüşünü engellemekle suçladı.

10 ve 11 Mayıs tarihlerinde yapılan konserler, şarkıcının merakla beklenen dünya turnesinin de başlangıcıydı ve biletlere oldukça yoğun bir talep oldu.

Konser telaşı ülkede yaşanırken İsveç İstatistik Ofisi, enerji fiyatı değişikliklerini içermeyen çekirdek enflasyonun nisan ile geçen ay arasında yalnızca yüzde 0,2 puan düşerek yüzde 8,2 olduğunu söyledi. Bu düşüş de ekonomistlerin beklendiklerinin haylice altında oldu. Ofis, özellikle şarkıcının konserleri söz konusu olduğunda otel, kültürel etkinlik ve restoran fiyatlarının önemli ölçüde arttığını söyledi. İstatistik ofisi, restoran ve otellerin mayıs ayı rakamlarına yüzde 0,3 puan eklerken, eğlence ve kültürün yüzde 0,2 puan katkıda bulunduğunu söyledi.

Diken’in haberine göre; Danske Bank’ın İsveç’teki baş ekonomisti Michael Grahn, Financial Times’a verdiği demeçte bu durumdan da Beyoncé’nin sorumlu olduğunu söyledi.

Beyoncé, yedi yıl sonra ilk kez turneye çıkıyor. Ve şarkıcı, turneyle beraber hayranlarını da peşinden sürüklüyor gibi görünüyor. Gösteriden hemen önce biletlere yoğun ilgi olduğu, özellikle de bilet fiyatları kendi ülkelerine kıyasla daha ucuz olduğu için Amerikalı hayranlarının İsveç’e akın ettiği basına yansımıştı.

Megastar, Stockholm’den konser sonrasında ayrılsa da ekonominin hemen düzelmesi beklenmiyor. Ekonomistler, haziran ayında da üç gece üst üste Göteborg”da Bruce Springsteen’in konser vereceğini hatırlatıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir